Tag Archives: assembly

All-Company Formation: March 2017

On Wednesday, 8 March, JRHS NJROTC held an All-Company formation recognizing several cadets for outstanding effort over the past month. Several Cadets received their PT ribbons and the top ten scorers on the National Academic Exam were given medals; in addition, Cadet Wright was advanced to the rank of Cadet Seaman and Cadet Logan Easingwood was officially named as Color Guard Commander. This month’s Cadets of the Month are as follows:

(NS1) c/SN Ryan Watson: Recognized for outstanding commitment to Drill Team and Raiders.

20170308_115227

(Upperclassman) c/SA Leslie Hernandez: Recognized for her outstanding commitment to the Air Rifle Team and PT team.

20170308_115242

Bravo Zulu, cadets! Job well done!

This slideshow requires JavaScript.

Memorial Day Assembly (31 May, 2016)

Thank you to all Cadets, Students, Teachers, and Guests who attended yesterday’s Memorial Day Assembly to honor all fallen American servicemen and women from the Revolutionary War to the present day, including two JRHS Alumni, USMC Lance Corporals Jourdan Grez (Class of 1999) and Karl Linn (Class of 2002). Following the ceremony in the auditorium, the Unit and distinguished guests participated in a wreath laying ceremony at the memorial to Linn and Grez.


Sixth Annual James River High School Memorial Day Ceremony

20160531_131555
Wreath Laying Ceremony, Memorial Day Assembly 2016

In honor of LCpl Karl R. Linn (Class of 2002), LCpl  Jourdan L. Grez (Class of 1999), and all those who have died in service to the United States of America

Ceremonial Duty Roster

  • Master of Ceremonies:  c/LTCDR John Booker, Commanding Officer, JRHS NJROTC
  • Music:
    • Opening instrumentals: JRHS Orchestra, (cond. Justin Turpin)
    • National Anthem and “America the Beautiful”: JRHS Chamber Ensemble (cond. Marissa Parsons)
    • Taps: Ethan Massey and Daniel Newsome, JRHS Wind Ensemble
  • Author/reader, “Purple Hearts” (poem): Jessie Lynn Conner
  • Official Party/Candle Lighters:
    • Mr. Dick Linn, Father of LCpl Linn, Gold Star Family
    • LTC Phil Koren, Military Order of the Purple Heart
    • Joy Mullens, Navy League, Richmond
    • Rev. Rocky Angone, Wreaths Across America
    • Dr. Javaid Siddiqi, School Board Member, Midlothian
    • Col. Jeffrey Ellick, US Army (ret.), Principal, James River High School
    • Mr. Chris Negaard, Teacher, US/VA History, James River High School
    • Nick Burns, Student, James River High School
    • Erin Kasemersky, Student, James River High School Center for Leadership and International Relations
    • Danny McCabe, Senior Class President, James River High School
    • Dr. Jennifer Coleman, Assistant Principal, James River High School
  • Color Guard:
    • c/PO2 Meily Yong, American Flag
    • c/LTJG Daniel Markey, Navy Flag
    • c/LT Eden Price, Right Rifle
    • c/LTJG Luke Ewing, Left Rifle
  • Side Boys:
    • c/PO2 Spencer Willett, Pipe
    • c/LT Tom Curran, Bell
    • c/LT Kaitleen Rivera
    • c/CPO Quinn Lilly
    • c/SN Gustavo DeMatos
    • c/SCPO Kevin Juarez
    • c/SN Logan Easingwood
    • c/ENS Anthony Ing
    • c/PO2 Kiara Prera
    • c/LTJG Thomas Shashaty
  • Wreath Laying:
    • Mr. and Mrs. Richard Linn, Parents, LCpl Karl R. Linn
    • Mrs. Donna Dollings, Teacher, Jourdan L. Grez
    • Dr. Javaid Siddiqi, Honoring All Fallen Soldiers
  • Wreath Presentations:
    • c/LT Kaitleen Rivera, Honor Guard Commander (2015-2016)
    • c/ENS Anthony Ing, Chaplain
    • c/CPO Quinn Lilly, Honor Guard Commander (2016-2017)
  • Honor Guard Detail (furthest to closest):
    • c/LTJG Daniel Markey, First Lieutenant
    • c/SN James Bowes
    • c/PO3 Daniel Cappiello
    • c/PO2 Kiara Moya-Prera, Assistant PFO
    • c/PO2 Kevin Brandau, Platoon Leader
    • c/PO2 Devin Lowe, Assistant Supply Officer
    • c/SN Joel Ezell
    • c/CPO Thomas Kaupish, Platoon Leader

 

This slideshow requires JavaScript.

 

EoY Banquet and Awards Ceremony, 7 May 2016

The 2015-2016 year for JRHS has come to a close with the End of the Year Banquet, held on 7 May at the Thomas R. Fulghum Conference Center. Although Cadets will still need to persevere through a few more weeks of PT and Academics in order to pass their finals prior to Summer Break, the banquet is the effective end of one year and the beginning of the next. In addition, JRHS Principal and US Army Colonel (ret.) Jeffrey Ellick announced that the unit had earned the prestigious title of Area 5 Distinguished Unit along with a pennant for the unit guidon.

20160507_192841.jpg

After the activation of next year’s Company Staff and the change of command ceremony, in which graduating Senior Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts was relieved from his duties as Commanding Officer by rising Senior Cadet Lieutenant Commander John Booker, a retirement ceremony was performed for Principal Ellick in which he was honored as a retiring military officer with the ceremonial presentation of an American flag (which flew over James River High School on the National Day of Prayer) accompanied by the reading of the poem My Name is Old Glory.

This slideshow requires JavaScript.

Below is a summary of the proceedings, along with pictures and awards earned by both Cadets and the Unit.

Participants

Invocation/Missing Man Table Speech: Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain

Color Guard: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Cadet Lieutenant Junior Grade Thomas Shashaty, Cadet Lieutenant Eden Price

National Anthem Singer: Cadet Seaman Celeste Baker

Distinguished Unit Presentation: Colonel Jeffrey Ellick, US Army (ret.)/Principal, James River High School

MC/Opening Ceremony Announcements: Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer, 2015-2016

Presentation of Awards: Commander Peter Greenwald, SNSI; Chief Petty Officer Brian Mack, NSI

Commanding Officer’s Reflection: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer, 2015-2016

Closing Remarks: Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer, 2016-2017

My Name is Old Glory Reading: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer

Medal Recipients

Reserve Officers Association ROTC Medal: Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016) (Awarded to a Sophomore or Junior in good academic standing with high moral character and loyalty to the unit, school, and nation)

Order of Daedalians JROTC Achievement Award: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer (Awarded to a Junior in the top 10% of the unit and top 20% of the graduating class with the potential and desire to serve in the military)

AMVETS Junior ROTC Award: Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander (Awarded to a Cadet with a positive attitude, outstanding personal appearance, potential for an officer position, and who has maintained a grade of “A” in NJROTC)

Military Order of the World Wars JROTC Award: Cadet Senior Chief Petty Officer Kevin Juarez, Senior Enlisted Advisor (Awarded to an outstanding Cadet with a love for country and who intends to return the following year)

Military Officers Association of America Award: Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant (Awarded to a Junior Cadet with intentions to return to the unit the next year).

Surface Navy Association Stephen Decatur Award: Cadet Seaman Jack Pearcy and Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer (Awarded to two Cadets, one underclassman and one upperclassman, who maintain a grade of B or higher in all subjects including NJROTC)

Navy League Theodore Roosevelt Award: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader

Navy League Top Cadet Award: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.) (Awarded, with a check, to the most outstanding Cadet in the unit)

Non-Commissioned Officers Award: Cadet Ensign Carter Saunders, Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, and Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau (Platoon Leaders)

Military Order of the Purple Heart Award: Cadet Lieutenant Junior Grade Thomas Shashaty, Operations Officer (Awarded to a non-senior Cadet with a B or better in all subjects and a leadership position)

Scottish Rite of Freemasonry (Southern Jurisdiction) Award: Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader (Awarded to a Cadet in the top 25% of the unit)

JRHS NJROTC Alumni Association Scholarship: Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.) (One thousand dollar academic scholarship. Cadet Ewing is the first recipient of this scholarship. He will attend Old Dominion University this coming Fall)

wp-1462995660029.jpg


Ribbon Recipients

NS4 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding fourth-year Cadets.

ribbon8

  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

NS3 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding third-year Cadets.

ribbon9

  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)

NS2 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding second-year Cadets

ribbon10

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer

NS1 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding first-year Cadets

ribbon11

  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Zya Keel
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Honor Cadet: Awarded to the Cadet of each year group with the highest GPA

ribbon4

  • NS1: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • NS2: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • NS3: Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • NS4: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

Distinguished Cadet: Awarded to one Cadet in each year group who has shown distinction in all areas

ribbon3

  • NS1: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • NS2: Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • NS3: Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • NS4: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

Military Aptitude: Awarded to Cadets who show potential for military service

ribbon7

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer
  • Cadet Seaman Maison Kramer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Paul Fluornoy
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Operations Officer (2015-2016)
  • Cadet Petty Officer Second Class Neico Hayden
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Third Class Matthew Thompson
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Delaneo Frye
  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Zya Keel
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Recruit Javier Reina
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Exemplary Conduct: Awarded to Cadets who show exemplary conduct

ribbon12

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer
  • Cadet Seaman Anthony Blanco
  • Cadet Seaman Leonel Camo
  • Cadet Seaman Apprentice Malcolm Conley
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Seaman Apprentice Maison Kramer
  • Cadet Seaman Apprentice Fanta Kromah
  • Cadet McKain
  • Cadet Seaman Karla Ortiz
  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Seaman James Gary
  • Cadet Seaman Joshua Gary
  • Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain
  • Cadet Senior Chief Petty Officer Kevin Juarez, Senior Enlisted Advisor
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Operations Officer (2015-2016)
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Third Class Matthew Thompson
  • Cadet Jacob Baldwin
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Delaneo Frye
  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Seaman Apprentice Michelle Aguilar
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Apprentice Austin Cramer
  • Cadet Seaman Apprentice Lesslie Hernandez
  • Cadet Seaman Apprentice Michael Johnson
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Exemplary Personal Appearance: Awarded to Cadets who score consistently high or perfect on uniform inspection

ribbon14

  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Second Class Neico Hayden
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Apprentice Austin Cramer
  • Cadet Seaman Apprentice Lesslie Hernandez
  • Cadet Seaman Apprentice Michael Johnson
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

All Company Formation: Fri, 18 March

On Friday, 18 March, the unit held an All-Company Formation. During the formation, Principal Ellick spoke to the Cadets about the unit’s impressive performance at Area 5 Championships and was presented with the Second Place Academic trophy earned at Area. Also featured was a performance by the Unarmed Exhibition team, which preceded several awards, including  the frocking of Cadets Jack Pearcy, Spencer Willett, and Meily Yong to the rank of Cadet Seaman (E-3) and Cadet Daniel Cappiello to Cadet Petty Officer Third Class (E-4). In addition, the Company Staff roster for the 2016-2017 Academic Term was announced. The Cadets of the month for March, 2016 are Cadet PO/3 Daniel Cappiello for the NS1 award and Cadet PO/3 Quinn Lilly for the upperclassman award. HOORAH to all Cadets who received these rewards and the ones listed below:

Continue reading All Company Formation: Fri, 18 March

Veterans Day 2015 (Assembly and 5K)

The NJROTC cadets in partnership with the Leadership and International Relations Center will host our 4th Annual Veterans Day assembly on Friday, 6 November 2015. As a follow up to our 2013 and 2014 assemblies in which we hosted five WW II and five Korean War veterans respectively in a round table discussion, we will host six Vietnam War veterans on stage. 2015 marks the 50th anniversary of the Vietnam War with our first ground combat troops deploying to Vietnam on 8 March 1965. We invite all Richmond-area Vietnam era veterans and their guests to join us for both our pre-assembly reception at 1115,  the assembly at 1205, followed immediately by a brick and wreath laying ceremony at our memorial circle. Please register here online.

On 7 November 2015, our very own Physical Training Officer c/Ensign Ewing will lead our effort to host our Second Annual Rapids Run for Veterans 5K. All proceeds will benefit our local Fisher House, a non-profit organization that provides veterans’ families a place to stay at no cost while their loved one is receiving medical treatment. Click here to register!

The same day registration is at 0930, the Fun Run for kids starts at 1030 and the 5K will start immediately following the Fun Run.  The 5K is run entirely on the James River High School campus.  The entry fee for Vets and students is $15 and $20 for all other participants. Same-day registration is $20.  “Top 10 Runner” t-shirts will be given to the top 10 runners.  Sugar Shack will sponsor a light breakfast and a meet and greet with local veterans.

Student questions

Vet Video