EoY Banquet and Awards Ceremony, 7 May 2016

The 2015-2016 year for JRHS has come to a close with the End of the Year Banquet, held on 7 May at the Thomas R. Fulghum Conference Center. Although Cadets will still need to persevere through a few more weeks of PT and Academics in order to pass their finals prior to Summer Break, the banquet is the effective end of one year and the beginning of the next. In addition, JRHS Principal and US Army Colonel (ret.) Jeffrey Ellick announced that the unit had earned the prestigious title of Area 5 Distinguished Unit along with a pennant for the unit guidon.

20160507_192841.jpg

After the activation of next year’s Company Staff and the change of command ceremony, in which graduating Senior Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts was relieved from his duties as Commanding Officer by rising Senior Cadet Lieutenant Commander John Booker, a retirement ceremony was performed for Principal Ellick in which he was honored as a retiring military officer with the ceremonial presentation of an American flag (which flew over James River High School on the National Day of Prayer) accompanied by the reading of the poem My Name is Old Glory.

This slideshow requires JavaScript.

Below is a summary of the proceedings, along with pictures and awards earned by both Cadets and the Unit.

Participants

Invocation/Missing Man Table Speech: Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain

Color Guard: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Cadet Lieutenant Junior Grade Thomas Shashaty, Cadet Lieutenant Eden Price

National Anthem Singer: Cadet Seaman Celeste Baker

Distinguished Unit Presentation: Colonel Jeffrey Ellick, US Army (ret.)/Principal, James River High School

MC/Opening Ceremony Announcements: Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer, 2015-2016

Presentation of Awards: Commander Peter Greenwald, SNSI; Chief Petty Officer Brian Mack, NSI

Commanding Officer’s Reflection: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer, 2015-2016

Closing Remarks: Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer, 2016-2017

My Name is Old Glory Reading: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer

Medal Recipients

Reserve Officers Association ROTC Medal: Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016) (Awarded to a Sophomore or Junior in good academic standing with high moral character and loyalty to the unit, school, and nation)

Order of Daedalians JROTC Achievement Award: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer (Awarded to a Junior in the top 10% of the unit and top 20% of the graduating class with the potential and desire to serve in the military)

AMVETS Junior ROTC Award: Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander (Awarded to a Cadet with a positive attitude, outstanding personal appearance, potential for an officer position, and who has maintained a grade of “A” in NJROTC)

Military Order of the World Wars JROTC Award: Cadet Senior Chief Petty Officer Kevin Juarez, Senior Enlisted Advisor (Awarded to an outstanding Cadet with a love for country and who intends to return the following year)

Military Officers Association of America Award: Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant (Awarded to a Junior Cadet with intentions to return to the unit the next year).

Surface Navy Association Stephen Decatur Award: Cadet Seaman Jack Pearcy and Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer (Awarded to two Cadets, one underclassman and one upperclassman, who maintain a grade of B or higher in all subjects including NJROTC)

Navy League Theodore Roosevelt Award: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader

Navy League Top Cadet Award: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.) (Awarded, with a check, to the most outstanding Cadet in the unit)

Non-Commissioned Officers Award: Cadet Ensign Carter Saunders, Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, and Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau (Platoon Leaders)

Military Order of the Purple Heart Award: Cadet Lieutenant Junior Grade Thomas Shashaty, Operations Officer (Awarded to a non-senior Cadet with a B or better in all subjects and a leadership position)

Scottish Rite of Freemasonry (Southern Jurisdiction) Award: Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader (Awarded to a Cadet in the top 25% of the unit)

JRHS NJROTC Alumni Association Scholarship: Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.) (One thousand dollar academic scholarship. Cadet Ewing is the first recipient of this scholarship. He will attend Old Dominion University this coming Fall)

wp-1462995660029.jpg


Ribbon Recipients

NS4 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding fourth-year Cadets.

ribbon8

  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

NS3 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding third-year Cadets.

ribbon9

  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)

NS2 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding second-year Cadets

ribbon10

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer

NS1 Outstanding Cadet: Awarded to outstanding first-year Cadets

ribbon11

  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Zya Keel
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Honor Cadet: Awarded to the Cadet of each year group with the highest GPA

ribbon4

  • NS1: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • NS2: Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • NS3: Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • NS4: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

Distinguished Cadet: Awarded to one Cadet in each year group who has shown distinction in all areas

ribbon3

  • NS1: Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • NS2: Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • NS3: Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • NS4: Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)

Military Aptitude: Awarded to Cadets who show potential for military service

ribbon7

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer
  • Cadet Seaman Maison Kramer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Paul Fluornoy
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Operations Officer (2015-2016)
  • Cadet Petty Officer Second Class Neico Hayden
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Third Class Matthew Thompson
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Delaneo Frye
  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Zya Keel
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Recruit Javier Reina
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Exemplary Conduct: Awarded to Cadets who show exemplary conduct

ribbon12

  • Cadet Seaman Austin Bell
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Petty Officer Third Class Aundrae May
  • Cadet Ensign Zachary Popp, Communications Officer
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Thomas Shashaty, Operations Officer
  • Cadet Seaman Anthony Blanco
  • Cadet Seaman Leonel Camo
  • Cadet Seaman Apprentice Malcolm Conley
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Seaman Apprentice Maison Kramer
  • Cadet Seaman Apprentice Fanta Kromah
  • Cadet McKain
  • Cadet Seaman Karla Ortiz
  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Seaman James Gary
  • Cadet Seaman Joshua Gary
  • Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain
  • Cadet Senior Chief Petty Officer Kevin Juarez, Senior Enlisted Advisor
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Eden Price, Executive Officer/Drill Team Commander
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Jackson Velzy, Supply Officer (2015-2016)
  • Cadet Lieutenant Gregory Gibson, Operations Officer (2015-2016)
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Third Class Matthew Thompson
  • Cadet Jacob Baldwin
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Seaman Delaneo Frye
  • Cadet Seaman James Bowes
  • Cadet Seaman Apprentice Michelle Aguilar
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Apprentice Austin Cramer
  • Cadet Seaman Apprentice Lesslie Hernandez
  • Cadet Seaman Apprentice Michael Johnson
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader

Exemplary Personal Appearance: Awarded to Cadets who score consistently high or perfect on uniform inspection

ribbon14

  • Cadet Lieutenant Junior Grade Emma Friedrich, Supply Officer
  • Cadet Lieutenant Sarah Jackson, Administrative Officer
  • Cadet Chief Petty Officer Thomas Kaupish, Platoon Leader
  • Cadet Chief Petty Officer Quinn Lilly, Honor Guard Commander
  • Cadet Seaman Cinthia Ramirez
  • Cadet Seaman Daniella Reynoso
  • Cadet Seaman Sandra Reynoso
  • Cadet Ensign Carter Saunders, Platoon Leader
  • Cadet Seaman Joel Ezell
  • Cadet Lieutenant Commander John Booker, Commanding Officer
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Luke Ewing, Physical Fitness Officer (Grad.)
  • Cadet Ensign Victor Bellamah, Academic Officer
  • Cadet Seaman Alex Freeman, Air Rifle Co-Team Lead
  • Cadet Hathaway
  • Cadet Petty Officer Second Class Neico Hayden
  • Cadet Petty Officer Second Class Devin Lowe, Platoon Leader
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Daniel Markey, First Lieutenant
  • Cadet Ensign Anthony Ing, Chaplain
  • Cadet Lieutenant Junior Grade Michaela Morris, Assistant Administrative Officer (2015-2016)
  • Cadet Seaman Minwoo Shin
  • Cadet Lieutenant Kaitleen Rivera, Administrative Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Tom Curran, Executive Officer (Grad.)
  • Cadet Lieutenant Commander Isaac Roberts, Commanding Officer (Grad.)
  • Cadet Petty Officer Second Class Kevin Brandau, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Third Class Daniel Cappiello
  • Cadet Seaman Apprentice John Cook
  • Cadet Seaman Apprentice Austin Cramer
  • Cadet Seaman Apprentice Lesslie Hernandez
  • Cadet Seaman Apprentice Michael Johnson
  • Cadet Seaman Celeste Baker
  • Cadet Seaman Connor Davies
  • Cadet Seaman Gustavo DeMatos
  • Cadet Seaman Logan Easingwood
  • Cadet Seaman Apprentice Lemley Foster
  • Cadet Seaman Apprentice Evelyn Juarez
  • Cadet Seaman Mason Morris
  • Cadet Seaman Apprentice Diana Osorio
  • Cadet Seaman Jack Pearcy
  • Cadet Petty Officer Second Class Kiara Prera, Assistant Physical Fitness Petty Officer
  • Cadet Seaman Thomas Pulsifer
  • Cadet Seaman Apprentice Ebony Ross
  • Cadet Seaman Apprentice Juana Salazar
  • Cadet Seaman Nicholas Wells
  • Cadet Petty Officer Second Class Spencer Willett, Platoon Leader
  • Cadet Petty Officer Second Class Meily Yong, Platoon Leader
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s